Vyhledej
Jaroměřsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

Vzdělávat bez IT nyní nelze …aneb jak jsme na tom po roce

Distanční výuku třemešenské školy řadí ČŠI (Česká školní inspekce) mezi příklady dobré praxe.

Redakce / 5.04.2021, Bílá Třemešná, zsmsbilatremesna.kralovedvorsko.cz
I posledním odpůrcům informačních technologií (IT) ve školství nyní, v době covidové, konečně došlo, že bez IT kvalitně vzdělávat prostě nejde. A tak i v naší vlasti konečně ubývá škol, které zajišťují distanční výuku rozvozem úkolů po domácnostech (učitelé věší igelitky s učivem na kliky od dveří). Bohužel limitem distanční výuky těchto škol není jen vybavenost domácností, ale i vybavenost vlastní (těch škol).

Dlouhodobé podfinancování regionálního školství, i zrušení učebních osnov a nastavení podřízenosti samosprávou zřizovaných škol, na to české školství posledních 20 let tvrdě dojíždí nejen v distanční výuce. Český národe nediv se, že jsou někde „sto let za vopicema“ a nůžky úrovně vzdělávání se rozevírají.

Distanční výuka - potřeby

Jaká jsou z technologického hlediska největší úskalí tohoto způsobu výuky?

  • zajištění konektivity a IT vybavení domácností, zejména v případech většího počtu uživatelů v domácnosti – v jeden časový okamžik se mohou doma vzdělávat tři děti a rodiče jsou na home officu;
  • zajištění bezpečnosti online prostoru před útoky třetích osob (hacker, pedofil aj.);
  • absence jednotného školního informačního systému pro distanční vzdělávání.
Celý rozhovor s Emilem Kudrnovským ohledně potřeb školy na distanční výuce si můžete přečíst zde

Rozvoj informačních technologií bez investic nelze. Ze státních prostředků nezbývalo ani na učebnice, obecní prostředky jdou primárně do budov a kdo neřešil dotace, prostě s IT ve škole paběrkoval - v rozhovoru pro jeden IT magazín (viz ZDE - IT ve školství v době covidu pohledem ředitele) jsem loni na podzim zmínil, co jsme museli v naší škole realizovat pro obnovu IT, co to stálo (i ještě bude) i co bychom do školy od IT firem potřebovali.

K rozjezdu distanční výuky lze stručně poznamenat toto:

  1. jaro 2020 – hledání řešení, zaučení všech tří stran (učitel, žák, rodič), on-line výuka formou videokonferencí postupně od května,
  2. podzim 2020 – stabilní a zabezpečené řešení, on-line výuka s interaktivními prvky, všichni žáci a učitelé mají potřebné vybavení.

Po čtvrt roce dodávám další bod:

 3. k 1. únoru 2020 skončila doba hájení a distanční výuka se stala běžnou součástí základního vzdělávání a naší povinností je se v ní neustále zdokonalovat, byť stát zatím neposkytuje dostatečné finance a nástroje (to ani trh IT) pro její podporu.  

Třemešenská škola používá řadu aplikací a utilit pro podporu distančního vzdělávání (přehled je uveden na našich stránkách zde), ale je to stav provizorní, nesystémový a s určitými bezpečnostními riziky.

Distanční výuka - rok poté

Přehled výukových programů zde

IT ve školství pohledem ředitele zde

Na českém trhu chybí JEDNOTNÝ A BEZPEČNÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM PRO ŠKOLY s podporou pro distanční vzdělávání, který obsahuje vše potřebné, co učitel za stávajícího technologického vývoje může využít pro zkvalitnění vzdělávání žáků. 

Je to nová výzva pro IT firmy i Ministerstvo školství a tělovýchovy (MŠMT).

Distanční výuku třemešenské školy řadí ČŠI (Česká školní inspekce) mezi příklady dobré praxe.

První rok distanční výuky je za námi – děkuji všem kolegům-pedagogům z třemešenské školy, že se zodpovědně ujali distanční výuky a využili ji i jako příležitost k inovacím vzdělávání.

Odvedli jste a nadále odvádíte velký kus práce, což potvrdila tento týden i kontrola ČŠI, která hodnotí distanční výuku a digitální kompetence učitelů naší školy na velmi vysoké úrovni. 

Díky…

O radikální změně pojetí Informatiky a digitálních kompetencích v základním vzdělávání, která nás čeká od letošního září, se zmíním příště.


Příjemné jaro přeji všem


Emil Kudrnovský, 

ředitel ZŠ a MŠ Bílá Třemešná


Další články ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

 
Vaše komentáře

Přečteno 1052x