REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Mráz nebránil prvnímu bodu programu - plánované návštěvě farmy, na které se vyrábí mimo jiné i sýr. Polské i české děti si nejen prohlédly zázemí sýrárny a celé farmy, ale také se na vlastní oči seznámily s procesem výroby čerstvého sýra a poté si jej sami zkusily. Za odměnu si pochutnávaly nejen na vlastních výrobcích, ale také dalších místních specialitách. Nejvíce všem zachutnala tamní pečená jablečná povidla.
Po občerstvení se děti autobusem přesunuly do Parku šifer. Jedná se o variantu stále oblíbenějších únikových her, kdy se skupina lidí snaží důvtipem dostat z místnosti, kde jsou uzavřeni. K jejímu otevření vedou úkoly, které nejsou předem definované a musí si na ně dobrovolní vězni přijít sami.
Večer se děti obytovaly v penzionu na břehu Kladské Nisy, která obtéká městečko Bardo a která byla v těchto dnech celá pokrytá ledem. Údolím řeky projíždí v pravidelných intervalech vlak, který však ze zaslouženého spánku nikoho nebudil.
Neděle měla původně patřit venkovním hrám a objevování okolí, ale program byl nakonec kvůli mrazům soustředěn do zázemí místní školy, kde probíhaly workshopy. Kromě rukodělných prací si polské i české děti společně zatancovaly a také zkusily komunikovat v řeči partnerského města. Odpolední program se soustředil do místního kláštera, kde si děti připomněly příběh o zázračná sošce Panny Marie, nejcennější památce Barda. Tato nejstarší románská socha v Dolním Slezsku, soška z lipového dřeva měřící pouhých 43 cm („Trůnící Madona”), je umístěna v centrální části hlavního oltáře baziliky. Na druhé straně - kúru baziliky - se nachází nedávno rekonstruované varhany – druhé největší varhany na území Dolního Slezska, nástroj s rozpětím 50 tónů s 1990 kovovými píšťalami a 990 dřevěnými. Děti si zvuk varhan poslechly díky domluvené přítomnosti místního mistra.
Posledními zastávkami se stalo Muzeum sakrálního umění v části kláštera Redemptoristů a pro děti atraktivní pohyblivý panoramatický betlém, který byl vybudován na památku 700. výročí poutnictví do Barda (1270-1970). České návštěvníky udivila nejen barevnost a kompozice betléma včetně části s dinosaury, kolotočem či pracujícím kominíkem, ale také v betlému znějící koledy, které našim uším připomínaly spíše bigbeat.
I přes mrazivé počasí si děti pobyt užily. Jednalo se o poslední výměnný pobyt s dětmi z polského Bardo v rámci smluveného projektu, díky kterému měly děti jedinečnou možnost poznat, že i nedaleká jižní část Dolnoslezského vojvodství je kulturně a turisticky zajímavé a stojí za návštěvu třeba i v létě s rodiči.
Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |