Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Úřady

Kraj přidá městskému muzeu ve Dvoře Králové peníze na restaurování dámské pelerínky

Na kulturu dá Královéhradecký kraj téměř 20 milionů korun

Redakce / 27.05.2019, Dvůr Králové nad Labem
V rámci tří dotačních programů získá od Královéhradeckého kraje dotaci 153 žadatelů. Pomůže tak zachránit i unikátní exemplář slavnostní módy pocházející pravděpodobně z královédvorské krejčovské dílny.
Dvorské pelerínce pomůže zcela nový dotační program, a to na podporu činnosti muzeí a galerií, který letos dokázal uspokojit drtivou většinu žadatelů. Jeho prostřednictvím byly rozděleny dva miliony korun. Zmíněný dotační program podpořil celkem 22 žadatelů, tedy většinu z nich. 

Podpořen tak bude i projekt Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem na restaurování dámské pelerínky ze 70. – 80. let 19. století. Vrchní část peleríny tvoří hedvábný žakár, který je zdobený strojovou hedvábnou krajkou. Vatovaná prošívaná podšívka je z hedvábného plátna. Díky své propracované technologii a střihu, ale především barvě, se řadí mezi vzácné oděvní předměty s touto datací dochované v českých muzeích. Dle odborníků (restaurátorů) se předpokládá, že se jedná zřejmě o práci místní krejčovské dílny na konci 19. století. Jelikož jde o historicky významný předmět, je potřeba k jeho zachování včasný restaurátorský zásah, aby nedošlo k dalšímu poškození a znehodnocení. Pelerína by měla být vystavena jako ukázka vzácně dochovaného textilního díla ve stálé expozici městského muzea a při periodických výstavách zaměřených na textil a řemesla. Odhad jen základních restaurátorských prací je cca 60 tisíc Kč.

V rámci podpory kulturních aktivit kraj rozdělí mezi 68 žadatelů přes 5 milionů korun. 

Na obnovu památkového fondu půjde 12,2 milionu korun, které si rozdělí 63 žadatelů. Mezi nimi je například město Hořice usilující o záchranu památkové chráněného koupaliště Dachova, které je
nyní v havarijním stavu.

Původ peleríny


Jak nám sdělila Lenka Stehnová z městského muzea, pelerína pochází z tzv. starého fondu, tudíž mnoho informací o ní není známo, neboť je v muzeu je již tak dlouho, že spadá do doby, kdy se u přijímaných věcí zapisovaly informace spíše sporadicky. Není tak známo, odkud daný předmět pochází a dokonce ani se nic neví o datu, kdy se do muzea tato pelerína dostala.
Je však zřejmé, že je to velmi vzácný exemplář slavnostní módy ze 70. - 80. let 19. století. V této době probíhal velký sběr předmětů především na Národopisnou výstavu v roce 1895 v Praze, které se poté velmi často stávali předměty sbírkovými. Sbírkové jádro tak tvořily vesměs soukromé sbírky jednotlivců. Do muzea byly jako základ buď darovány jejich majiteli, nebo případně zakoupeny městem od jejich dědiců. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Zakladatelem a vlastníkem sbírek se stalo město. Muzeum bylo spravováno kuratoriem až do roku 1942. Správcovský okruh tvořili učitelé, profesoři, lékaři, právníci, úředníci, ale i drobní živnostníci a od nich také pocházely první sbírkové předměty. Z těchto informací však můžeme jen stěží odhadnout, od koho a jak se tato vzácná pelerína do muzejní sbírek dostala.


Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj, Městské muzeum Dvůr Králové n. L.

Související články
Velká videoreportáž z výstavy originálů Rukopisu královédvorského
Společná výstava Královédvorských a polských umělců na Staré radnici. Podívejte se na reportáž z vernisáže.
Vaše komentáře

Přečteno 586x