Vyhledej
Jaroměřsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Královéhradecký kraj ocenil 18 významných osobností

Redakce / 27.04.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Osmnáct osobností vzešlo ze 40 nominací, které přišly zejména od starostů jednotlivých obcí, ale také od občanů z celého kraje. Mezi laureáty jsou dobrovolníci, lékaři, vědci i sportovci.

FOTOGALERIE - Osobnosti kraje 2022 vyhlášení

Královéhradecký kraj vytvořil nový systém oceňování významných osobností v regionu. Nejvyšším krajským oceněním je nově Řád Královéhradeckého kraje, po něm následují Medaile Královéhradeckého kraje I. a Medaile Královéhradeckého kraje II. stupně.

Nominace posoudila Rada Královéhradeckého kraje a následně její výběr schválilo krajské zastupitelstvo. Ocenění byly předány na slavnostním galavečeru v úterý 26. dubna večer. Nejvyšší ocenění získal in memoriam meziměstský starosta a bývalý krajský radní Pavel Hečko.

Za více než dvacetiletou historii novodobého Královéhradeckého kraje se poprvé konal krajský galavečer.


Seznam oceněných osobností:

Řád Královéhradeckého kraje

Pavel Hečko (in memoriam) - – za dlouholetou a obětavou práci pro rozvoj Královéhradeckého kraje

 Pavel Hečko přes dvě desetiletí působil jako místostarosta a starosta Meziměstí na Broumovsku, v letech 2016 až 2020 byl členem Rady Královéhradeckého kraje. Významnou měrou se podílel na rozvoji kraje. Vždy prosazoval zájmy místních samospráv a jejich představitelů, kterým dobře rozuměl.

 

Medaile Královéhradeckého kraje I. stupně 

Kateřina Siniaková – za vynikající reprezentaci Královéhradeckého kraje a ČR ve sportu 

Hradecká rodačka Kateřina Siniaková začala hrát tenis v pěti letech pod vedením svého otce. Ve svých 25 letech získala zlatou medaili ve čtyřhře na olympijských hrách v Tokiu, vyhrála Fed Cup, spolu s Barborou Krejčíkovou ovládla i Turnaj mistryň v Mexiku a řadu titulů vybojovala i na v turnajích Ženské tenisové asociace (WTA) a Mezinárodní tenisové federace (ITF), včetně French Open a Wimbledonu. Na aktuálním WTA žebříčku nejlepších tenistek světa ve čtyřhře jí patří 1. místo.

David Kosteleckýza vynikající reprezentaci Královéhradeckého kraje a ČR ve sportu

Sportovní střelec David Kostelecký se může chlubit dvěma tituly mistra Evropy, vyhrál Světový pohár v Al Ajnu a triumfoval na Evropských hrách v Minsku. Cenné kovy přivezl i z olympiád. V Pekingu si vystřílel první místo a v Tokiu se s kolegou Jiřím Liptákem postarali o světovou senzaci, kdy vyřadili všechny soupeře a o první a druhé místo soupeřili jen mezi sebou. V rozstřelu David Kostelecký chybil a skončil tak druhý.

Šárka Musilová – za vynikající reprezentaci Královéhradeckého kraje a ČR ve sportu

Šárka Musilová z Trutnova po nehodě skončila na vozíku, ale to jí nebrání sbírat cenné kovy v lukostřelbě. V roce 2018 vyhrála Mistroství Evropy v para lukostřelbě v Plzni. Spolu s Davidem Drahonínským v soutěži smíšených dvojic získali bronz na paralympiádě v Riu a úspěch slavili i v Tokiu. Z Japonska si dvojice odvezla stříbro a Šárka Musilová pak obsadila druhé místo i v soutěži jednotlivců.

Aleš Kisý – za vynikající reprezentaci Královéhradeckého kraje a ČR ve sportu

Aleš Kisý skončil po nehodě upoutaný na invalidní vozík. S atletikou začal v roce 2003 a věnuje se převážně vrhu koulí. Není mu cizí ani vrh oštěpem a diskem nebo rugby. Úspěšný byl na Mistrovství světa v Kataru či Mistrovství Evropy v Itálii. Čtyřikrát reprezentoval Českou republiku na paralympiádě, třikrát skončil v první desítce a při posledních hrách v Tokiu získal bronzovou medaili ve vrhu koulí v kategorii mužů.

Ivana Křečková – za dlouholeté vedení Krajského úřadu Královéhradeckého kraje

Ivana Křečková působila 21 let ve vedení krajského úřadu od doby jeho vzniku v roce 2000, kdy se kraje postupně přetvářely z okresních úřadů. Krajský úřad začala vést s 56 zaměstnanci v prostorách hradeckého kongresového centra Aldis, odkud se časem přestěhoval do svého současného sídla, budovy bývalého pivovaru v centru Hradce Králové. Podařilo se jí vytvořit kvalitní úřad, který pomáhá lepšímu životu v kraji.

Jaroslav Malý – za dlouholetou a obětavou práci v oblasti medicíny

Profesor Jaroslav Malý je lékař a bývalý vedoucí onkologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové. V letech 2001 až 2012 působil ve funkci přednosty II. interní kliniky fakultní nemocnice a lékařské fakulty. Už v 70. letech byl členem lékařského týmu, který poprvé v Československu transplantoval dárcovskou kostní dřeň. Jedno volební období působil jako senátor pro Hradecko, dnes je lékařský náměstkem ředitele fakultní nemocnice a členem kolegia děkana Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

 

Medaile Královéhradeckého kraje II. stupně

Václav Uhlíř – za dlouholetou a obětavou službu církvi a obnovu varhan v Královéhradeckém kraji

Václav Uhlíř od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. Věnuje se pedagogické činnosti, vystupuje na koncertech a publikuje nahrávky. Václav Uhlíř se však vyučil i varhanářem a velmi aktivně usiluje o záchranu několika set varhan, které se nacházejí na území kraje. Poznatky z mnohaleté dokumentace těchto nástrojů využil pro dvě publikace: Historické varhany v Čechách a Varhany královéhradecké diecéze.

Jaroslav Veselý – za dlouholetou a činorodou práci v oblasti kultury a sportu

Kulturně-společenské akce, u jejichž zrodu Jaroslav Veselý stál, dodnes významně spoluutvářejí kulturní dění v Jičíně a v mnoha případech mají celorepublikový význam a ohlas. Stál u zrodu festivalu Jičín – město pohádky. Podílel se na vypracování základního konceptu i obsahového půdorysu a dramaturgii. Kromě toho obnovil Valdštejnské slavnosti či se podílel na opětovném připomínání bitvy u Jičína v roce 1866 a pomáhal vytvořit řadu dalších kulturních akcí. Nejinak je tomu i ve sportu, řada akcí založených Jaroslavem Veselým se koná dodnes, například Běh 17. listopadu, který se v roce 2019 uskutečnil už popadesáté. Jaroslav Veselý je i autorem řady vlastivědných článků.

Anna Řeháková – za dlouholetý kulturní rozvoj a prezentaci regionu

 Anna Řeháková se celý život věnuje kulturnímu rozvoji a propagaci regionu Českoskalicka a Novoměstska. První kulturní akci v Ratibořicích uspořádala už v roce 1968. Doslova legendárním se stala její akce Oživlé postavy z Babičky Boženy Němcové, které Anna Řeháková vymyslela a kompletně zařídila, a to včetně kostýmů. Poprvé se akce uskutečnila v roce 1988 a stále se koná. V den 50. výročí této akce byla na počest zakladatelky zřízena stálá expozice v Hereckém muzeu Viktorka v Ratibořicích. Anna Řeháková stojí za vznikem i dalších akcí, jako je například Advent v Babiččině údolí nebo zahájení turistické sezóny na zámku v Ratibořicích a podílela se i na zahájení činnosti Vily Čerych v České Skalici.

Miloslav Pour – za dlouholetou a obětavou práci pro rozvoj Nové Paky a sport 

Miloslav Pour dvacet let působil jako zastupitel Nové Paky, několik let také zastával funkci neuvolněného starosty a místostarosty města. V roce 1990 stál také u vzniku městského měsíčníku Achát, jehož je dodnes stálým dopisovatelem. Kromě práce pro rozvoj města se celý život věnoval sportu, ať již jako aktivní sportovec či trenér. Trénoval basketbal od žáků po dospělé. Miloslav Pour se může pyšnit titulem Legenda novopackého sportu a oceněný byl i jako nejlepší trenér regionu. 

Antonín Burdych – za dlouholetou práci v oblasti vzdělávání a výchovy mládeže

Antonínu Burdychovi nacisté vyvraždili v roce 1942, kdy mu bylo pouhých osm let, většinu nejbližších příbuzných. Jako poslední žijící svědek událostí, které se v roce 1942 udály kolem ukrývání parašutisty Jiřího Potůčka z výsadku Silver A na Končinách u Červeného Kostelce, dodnes aktivně navštěvuje školy, účastní se besed a různých pietních akcí po celé České republice. Dál neúnavně vypráví tragický příběh svých nejbližších a přispívá k tomu, abychom na temnou minulost naší země v období po atentátu na Reinharda Heydricha nikdy nezapomněli.

Jaroslav Štěpán – za dobrovolnou a obětavou péči o pacienty s covid-19 a podporu zdravotnického personálu

Jaroslav Štěpán je učitel na náchodské základní škole Plhov. Během pandemie, při náročné on-line výuce svých žáků odpracoval bezmála 500 hodin jako dobrovolník v náchodské nemocnici a staral se o pacienty hospitalizované s vážným průběhem onemocnění covid-19. Peníze, které si prací v nemocnici vydělal, investoval zpět, a to například v podobě občerstvení pro zdravotníky na covidovém oddělení.

 Jaroslav Balcar - za dlouholetou práci na úspěšné záchraně hradu Vízmburk

Jaroslav Balcar od roku 2002 neúnavně pracuje na záchraně zříceniny hradu Vízmburk u Havlovic na Náchodsku. Pro získání finančních prostředků na opravu hradu neváhal ručit za úvěr bance svým vlastním domem. Díky jeho úsilí se podařilo zříceninu nejen zrekonstruovat, ale také ji otevřít veřejnosti. Díky práci Jaroslava Balcara a členů Sdružení pro Vízmburk se podařilo podkrkonošské Pompeje, jak se zřícenina díky okolnostem jejího objevení někdy přezdívá, zachránit.

Zdeněk Vít – za dlouholetou práci pro obec Libňatov a místní sdružení dobrovolných hasičů

Zdeněk Vít zasvětil svůj život práci pro dobrovolné hasiče a je jedním z nejdéle sloužících starostů SDH Libňatov. Kromě práce pro místní sbor se aktivně podílí jako dobrovolník na společenském životě v obci. Zasloužil se o vybudování hasičského zázemí v Libňatově a patřil k hlavním iniciátorům pořízení nové projektové dokumentace na výstavbu hasičské zbrojnice, kterou vedení obce chystá.

Lydia Baštecká (in memoriam) – za dlouholetou práci a přínos pro regionální historii

 Lydia Baštecká 20 let pracovala jako ředitelka Státního okresního archivu Náchod a kromě úspěšného vedení a rozvoje této instituce velmi intenzivně bádala a publikovala texty o historii regionu. Stala se autorkou a spoluautorkou desítek knih a několik stovek článků. Napsala například monografii o Broumově a Náchodě nebo studii Jak se žilo na kladském pomezí. Lydia Baštecká se velmi aktivně zapojovala i do kulturního života ve městě, pořádala literárně-hudební večery a dlouhá léta vykonávala funkci náchodské kronikářky.

Vlastimil Pilous – za úspěšnou vědeckou činnost a práci pro rozvoj regionu

Vlastimil Pilous působil třicet let jako geomorfolog na Správě Krkonošského národního parku. Publikoval již 23 odborných prací o Krkonoších a Jizerských horách, které se věnují například horským potokům. Vytvořil i zásady pro pasportizaci a péči o horské komunikace, které jsou dodnes závazným právním podkladem pro všechny správce horských komunikací v Krkonoších. Napsal také přes 350 odborných či populárně naučných článků a je spoluautorem řady knih, například vlastivědné encyklopedie o Krkonoších. Vytvořil také turisty velmi vyhledávanou naučnou Mravenčí stezku v Hostinném.

Vlasta Neckařová – za dlouholetou práci pro rozvoj a propagaci pěstounské péče

Vlasta Neckařová se celý svůj život věnujeme dětem vyrůstajícím bez lásky a péče biologických rodičů. Sama kromě dvou vlastních dětí vychovává dvě děti v pěstounské péči. Spoluzaložila a nyní řídí Centrum pěstounských rodin, které dlouhodobě zajišťuje kvalitní potřebné služby pro pěstounské rodiny, podílela se i na otevření Skladu oblečení, hraček, školních, sportovních a dalších potřeb pro děti vyrůstající v pěstounských rodinách, které pomáhá pěstounům snížit ekonomickou náročnost péče o přijaté děti.

Zdroj: Královéhradecký kraj 

 

 
Vaše komentáře

Přečteno 1091x
 
Kalendář akcí
13.01.2025 19:00 - 13.01.2025 20:30
Přednáška - Souvislosti orgánů v lidském těle
14.01.2025 18:30 - 14.01.2025 20:30
Cestovatelská přednáška - Chile, Argentina
15.01.2025 19:00 - 15.01.2025 21:00
Hospodský kvíz v Pasáži
15.01.2025 13:00 - 15.01.2025 15:00
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
16.01.2025 15:45 - 16.01.2025 16:45
Chůze s trekovými holemi