Vyhledej
Jaroměřsko > Názory/fotky/videa > Kateřina Sekyrková

V Královéhradeckém kraji dnes poklesl počet nemocných Covid-19

Redakce / 27.10.2020, Dvůr Králové nad Labem
"Dvůr je Best in Covid!", zaznělo v mnoha diskusích na facebookových skupinách poté, co Dvůr zaznamenal o víkendu jeden z největších přírůstků nakažených v ČR. Dnes je zpráva jiná: na Trutnovsku ubylo nemocných o 98 a zvýšil se počet uzdravených o 271! A šíří to někdo na sociálních sítích? Ne.
Nejásejme nad počty uzdravených a nestresujme se počty nemocných. Víkendový přírůstek nemocných je jen ukázkou omezenosti prezentace samostatných čísel.

Covid-19 je pro nás zatím stále neznámá nemoc, na kterou nemáme lék, ale pojďme se naučit číst v číslech tak, aby nás nestresovala, a nezhoršovala tak uměle náš zdravotní stav.
Pravdou je, že nakažené ve Dvoře Králové máme. Fakticky to vidíme všude kolem nás: například postupně se zavírají odbory městského úřadu, protože nejsou lidi, jsou nemocní nebo v karanténě. Zavírají se kvůli nedostatku personálu i oddělení v trutnovské nemocnici.

Situaci není radno zlehčovat, nemoc tu je, někdo má příznaky slabé, někdo žádné, někdo musí být hospitalizován a ano, jsou i mrtví. A to i v sociálních zařízeních, ačkoliv podléhají skutečně přísným nařízením a opatřením (zákaz vycházení seniorů apod.). Dle posledních analýz (celosvětových) je smrtnost vyšší než u chřipky. 

Prokázání Covidu v sociálních zařízeních vyžaduje určité postupy. Všichni klienti i zaměstnanci musí podstoupit plošné testování. A když takové testování proběhne o víkendu, kdy mají otevřená jen 3 odběrová místa v kraji, tak výsledky mohou silně zamávat v neprospěch daného města: ve všední den by se to rozmělnilo mezi ostatní testovací místa, o víkendu je to - PRŮSER. 
A to se stalo v případě Dvora Králové: stačilo, aby ze všech testovaných bylo 43 % pozitivních, většina ovšem bez příznaků, na testy by jinak nešli. Šedesát lidí nemocných, všichni na testech v jeden den, z jednoho města, jednoho místa - jednoho z "ohnisek Covidu". 

Statistiky nemocných mají díky objednacím lhůtám na testování u nás zhruba týdenní zpoždění oproti reálným číslům. Nejméně týden čeká pacient na výsledky (čekací lhůta na testování plus zpracování vzorku). Současná opatření (omezené vycházení) tak vlastně reagují na stav před týdnem. Otázkou je, jestli jsme na tom lépe nebo hůře než před týdnem. Odpovědí nám může být počet hospitalizovaných na Covid, který je reálným číslem.

Přijde mi proto logický postup na Slovensku, kde plánují logisticky velmi náročnou akci: plošné testování všech obyvatel - nejdříve v pilotním programu, kdy otestovali jednu z nejpostižnějších oblastí. Kdo chce do práce, nakoupit, do banky - musí mít negativní test. 
Slovensko tak získá skutečný obraz nemoci a nebude žít s více než týdenním zpožděním statistik u nemoci, kde každý den rozhoduje. 

Doporučuji všem přečíst si tento článek, který vysvětluje, proč je matematika v současné době důležitější než politika. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: HS KHK, Ministerstvo zdravotnictví







 
Vaše komentáře
Čekání týden na výsledekRoman, 27.10.2020 14:07, Reagovat
Co je to za blbost? Babička byla včera testovaná, kvůli kontaktu s nakaženou pečovatelkou a dnes mi volali její výsledek? Nemyslíte náhodou týden od nakažení? Sice to nebylo tady ve Dvoře, ale u nás v kraji, takže předpokládám, že i zde by to mělo být stejné...
Pokud napíšete "Nejméně týden čeká pacient na výsledky (čekací lhůta na testování plus zpracování vzorku)." tak mi připadá, jako že od nakažení je po výsledek 14 dní, ale tak to asi úplně není...
nefunkční trasování27.10.2020 14:21, Reagovat
Bohužel tak to může být a je v Královéhradeckém kraji .. v tom je ten problém. Babička zřejmě v rámci sociálního zařízení měla jiný systém objednání testů. My píšeme o systému dostupném pro širokou veřejnost. Zpoždění má i e-rouska, kde se o nutnosti nastoupit do karantény dozvíte až dva dny před jejím ukončením. V tom je ta absurdita nezvládnutého trasování.

Přečteno 9793x