Vyhledej
Jaroměřsko > Názory/fotky/videa > Jiří Jaroš

Obchodní centrum Zálabí aneb větší průšvih než obvykle

Redakce / 23.07.2022
Na úřední desce Město Dvůr Králové nad Labem aktuálně najdete oznámení o zahájení společného řízení k záměru výstavby obchodního centra a supermarketu Lidl na části stavebních pozemků bývalého areálu TIBA. Město Dvůr Králové nad Labem je automaticky účastníkem tohoto řízení a má možnost situaci zvrátit a hájit své zájmy a zájmy obyvatel.

FOTOGALERIE - Obchodní centrum Zálabí aneb větší průšvih než obvykle

Fotografie s příklady dobré praxe jsou doplněny po straně komentářem

Zda se tak stane nevím. Nepředpokládám to. A to ani přesto, že zde město také vlastní pozemky. To už je však na pováženou. Vlastníkem pozemků je město teprve krátce a jako takové by mělo chtít, aby pro celé území nejprve vznikla územní studie. Jinak totiž vědomě ohrožuje vlastní investici tím, že neví, zda bude na pozemcích moci postavit to, co v budoucnu bude chtít. Věc tedy hraničí s tím, zda hospodárně nakládají s veřejnými prostředky.

Účastníků výše zmíněního společného řízení je mnoho, ale město je zásadním způsobem zodpovědné za to, že zde vznikne dobrá a kvalitní zástavba. Aktuálně zde totiž má vzniknout nákupní zóna. Ano, další nákupní zóna ve městě s 16 000 obyvateli. Po diskuzích se sousedy dobře chápu, že Lidl je něco, po čem jejich duše baží. Zcela neironicky. Koho by nenadchla každodenní masáž hlasem Zdeňka Mahdala o tom, co skvělého Lidl od pondělí přinesl. Navíc prý dobře platí. Ano, to je pravda. Ale to neznamená, že se máme spokojit s čímkoliv, s čím Lidl do města přijde. V nedalekých Hořicích padla Lidlu za oběť horní strana náměstí a my nemusíme opakovat chyby sousedního města. 

Takže ano, nechť investor staví, ale nezapomínejme, že…


obchodní dům jde postavit tak, aby nezablokoval celé území;
obchodní dům nemusí být jen bouda uprostřed parkoviště;
obchodní dům není tak důležitým záměrem, aby ho město nemohlo pozdržet za cenu toho, že získá nový impuls pro celé území

A to s tím impulsem není nadsázka. Tato lokalita je řekou částečně odříznuta od centra, ačkoliv tu bydlí mnoho obyvatel a nacházejí se tu nádherná sousedství. Nutno zmínit i ta, která mají vzniknout. Na ulici Alešova se má napojit čtvrť, kterou prověřila územní studie z roku 2018. Představuje něco mezi 300 až 500 novými obyvateli, se kterými však záměr, který nyní zdobí úřední desku města, nijak nepočítá a doslova se jim otáčí zády, protože pokud pěšky půjdete po ulici Alešova, půjdete jen kolem plotu, dokud se neocitnete na nábřeží mezi dvěma parkovišti. Říká se tomu vnitřní periferie.

Co s tím dělat? Mnoho ne. Námitku však podám. Už proto, abych měl jistotu, že se můj názor dostane k úředníkům odboru výstavby a územního plánování. Ačkoliv vzhledem k tomu, že byli schopni povolit stavbu rodinného domu do na konci ulice Přímá a ukončit tak uliční síť, velkou sebereflexi neočekávám. Nedokážu se však smířit s tím, že vedení města Dvůr Králové nad Labem páchá podobnou hloupost, ačkoliv se každý den dívají na supermarket Billa vedle pošty v centru města a poušť parkovacích míst a nákupních košíků od autobusáku až k řece. Nejvyšší vedení města ví, co dělá a ví, že je to chyba. O to je to horší.
___

Doplňující informace:

Co je územní studie?
Zákonem popsaná dohoda v území mezi vlastníky, městem atd. Ukazuje, jak se v daném místě bude stavět, pokud se tam bude stavět. Všichni, kdo tu něco vlastní, se to dozví, souhlasí s tím a obyvatelé mají jistotu, že nevznikne developerský guláš. A i k jejich názoru se má přihlédnout.

Co je prostupnost území?
Je to možnost územím projít či projet. Ulice nekončí zdí a nemusíte obcházet rozsáhlé pozemky. Je to jako v centru měst, kde projdete ulicí do další ulice přímo tak, jak se vám zachce. Nyní je však celý areál TIBA neprostupný a tento záměr tomu nijak nepomůže. Prostupná města a místa jsou příjemná, lákají chodce i maloobchod. 

Co je vnitřní periferie?
Vzniká, pokud se v širším města objevují areály, které většinou hledáme na jejich okrajích. Velká parkoviště, sklady, montované haly. Dvůr Králové má podobné v ulici 17. listopadu. Tvoří ho pás od autobusového nádraží až k Labi. Pokud jdete po chodníku, neprojdete kolem jediné výlohy, bytového domu či jediných vchodových dveří. Taková místa lidi motivují jednoduše sednout do auta a raději kolem toho všeho jen projet.

Co může město dělat?
Podat například námitku nebo se následně odvolat. Získá tak prostor a může klást podmínky. 

Proč to asi neudělá? 
Alibismus, nezkušenost, snad strach a snaha dělat věci jednoduše od stolu bez zbytečného diskutování o tom, co je vlastně pro město dobré. Hlavně, že to bude. 

O co se může opírat námitka?
Podle § 18, odst. 1, 2, 3 stavebního zákona je cílem územního plánování vytváření předpokladů pro výstavbu a pro udržitelný rozvoj území komplexním řešením účelného prostorového uspořádání území s cílem dosažení prospěšného souladu veřejných a soukromých zájmů. 

Jiří Jaroš
Moderátor veřejných projednání, Centrum architektury a městského plánování

Související články
Opravy komínu bývalé Tiby Zálabí
Koupí město část areálu TIBA Zálabí? Také o tom rozhoduje dnešní zastupitelstvo
Zápisky z březnového zastupitelstva: město bude dále jednat o koupi části areálu Zálabí, nový projekt na Berlínku má zelenou
Lidl žádal znovu o vydání povolení na stavbu nového obchodního centra. Zareaguje město na nový projekt?
Vaše komentáře

Přečteno 4231x