Očkování se zatím jeví jako jedna z možností, jak se vyvarovat dalším lockdownům. Vládní strategie očkování proti Covid-19 byla však zatím prezentována na premiérovu facebookovém profilu v rámci pořadu Čau lidi. Dobrou zprávou je, že v Královéhradeckém kraji se již pracuje na vlastní krajské strategii, kterou představil hejtman Martin Červíček.
Očkování v nemocnicích - 1. čtvrtletí
Od minulého týdne probíhá očkování ve FN HK a za první víkend bylo proočkováno 340 osob. Jak uvedl hejtman v tiskové zprávě kraje, nejpozději od 11. ledna začne očkování i v 5 krajských nemocnicích - a to v Jičíně, Trutnově, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem. Zájem projevila rovněž i soukromá nemocnice Vrchlabí, se kterou se řeší detaily.
Jak dále uvádí hejtman, tento rozsah očkovacích míst je ale dostačující pouze pro předpokládaný a dle počtu přidělených vakcín (což je cca 62 000 ks) i zvládnutelný objem očkování v prvním čtvrtletí, kdy se plánují proočkovat především zdravotníci, rizikoví pacienti, pracovníci a senioři v sociálních zařízeních.
Samostatní očkovací centra - 2. čtvrtletí
Na druhé čtvrtletí se počítá s tím, že bude k dispozici již sta tisíce vakcín, a bude tedy nezbytné připravit samostatná očkovací centra, neboť stávající operativně připravená pracoviště by to již neumožňovala realizovat. Hejtman Martin Červíček s radním pro zdravotnictví Zdeňkem Finkem již jednají o postupu přípravy těchto center společně s ředitelem fakultní nemocnice Vladimír Palička a epidemiologem Romanem Prymulou. Očkovací centra se plánují ve spolupráci se starosty okresních měst uvést do provozu v průběhu března.
Aktuální situace - nejvyšší stupeň PES
Podle dat ministerstva zdravotnictví je Královéhradecký kraj nadále v nejvyšším rizikovém stupni z pětibodové škály, a to i přesto, že PES klesl na 89 z nedělních 94. Nejhorší situace je aktuálně na Trutnovsku, které je na 99 bodech ze 100.
Lidé se mohou nechat v nemocnicích, ale i vybraných ordinacích nechat testovat na COVID-19 bezplatně
přes antigenní testy.
Ty jsou u jednotlivců prováděny nejvýše jedenkrát za 5 dní a vyšetření se neprovádí u osob, které absolvovaly z důvodu onemocnění COVlD-19 izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího nařizováni izolace a karantény a zároveň u nich neuplynulo než 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem, a u osob, kterým byl v posledních 5 dnech proveden test metodou RT-PCR nebo POC antigenní test s negativním výsledkem.
Zdroj: Královéhradecký kraj, MZCR