REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
"„Od začátku roku do současnosti se díky průjezdovým radarům vybralo 22 milionů korun," řekla Miroslava Kameníková, mluvčí radnice ve Dvoře Králové. „Důležité pro nás je, že se plní účel jejich zřízení, kterým je zvýšení bezpečnosti na silničních komunikacích. To se ukazuje zcela prokazatelně, protože například v Kocbeřích, kde se úsekové měření praktikuje, jezdí auta viditelně pomaleji," pokračovala mluvčí.
I místní si radary pochvalují. „Máme tu nové chodníky, silnici. A i ty radary jsou určitě znát. Většina lidí z okolí už o nich ví. I proto se přes Kocbeře jezdí pomalu. Dřív to byla hrůza, teď si snad nikdo na rychlost nemůže stěžovat," řekl na adresu silničních změn v obci pan Jaroslav. Dalších takřka 14 milionů z peněženek automobilistů putovalo díky radaru v Mladých Bukách do účetnictví trutnovské radnice. „Tato částka má samozřejmě nákladovou protistranu v podobě úhrady nájemného za radar, nákladů za zaměstnance, software, poštovné, překlady," upřesnil Leoš Křemenský, vedoucí správního odboru trutnovského úřadu. „Celkově lze s určitostí říci, že město na provoz radaru nedoplácí. Doplácí však na výkon státní správy, kam agenda spadá," zopakoval pro Deník.
Podkrkonošské radary vydělávají miliony
"Také v Mladých Bukách radar přispívá k bezpečnějšímu životu místních. „Jeho hlavním účelem je zklidnění dopravy na přechodu pro chodce směřující k autobusové a vlakové zastávce a na sportovní hřiště. Tím se zvyšuje i bezpečnost chodců," říká Křemenský. „Tento účel je plněn, doprava se v daném místě zklidnila. Od počátku provozu radaru o polovinu poklesl počet řidičů překračujících povolenou rychlost, tedy poklesl i počet zaznamenaných přestupků," doplňuje.
Peníze vybrané na pokutách putují obratem do městských rozpočtů. Obě radnice shodně přiznávají, že pro ně radary nejsou prodělečné.
„"Co je to za problém, ubrat plyn a jet chvíli padesátkou? Já to v Mladých Bukách vítám. Konečně se tam dá bezpečně přejít i přejet silnice na kole. Je tam několik značek a kdo není diletant, tak zpomalí a pokutu platit nebude muset," napsal do diskuse pod květnový článek Krkonošského deníku na toto téma uživatel s přezdívkou Lidiček.
„"Město by bylo rádo, aby se peníze, které jdou z pokut do rozpočtu, vracely do dopravy. Tyto peníze by opět měly přispívat k bezpečnosti, což je primární úkol také radarů," řekla Kameníková, královédvorská mluvčí.
Ačkoliv oba městské úřady, které agendu průjezdových automatických radarů vyřizují, si nemohou nové policejní „hračky" vynachválit, instalace dalších obdobných zařízení není na pořadu dne.
"„O ničem takovém v současnosti neuvažujeme," zaznělo jednoznačně z Trutnova od Leoše Křemenského. Podobná slova zní i ze Dvora Králové.
Autor: Jaroslav Pich
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/radarove-zlataky-dal-zaplnuji-k...
Vaše komentáře |