Záchrana josefovské pevnosti překračuje možnosti městské samosprávy. Město v následujících 3 letech do rekonstrukce investuje 130 miliónů Kč, z toho 80 % jde z fondů EU. Za to však město opraví jen zlomek.
Hradby josefovské pevnosti se rozpadají, do zdiva zatéká a zima situaci jen zhoršuje. Odhadované náklady na záchranu unikátní pevnosti dosahují téměř šest miliard.
Již na konci 18. století, kdy pevnost 7 let vznikala, stála stavba práci asi 20 000 lidí, z toho přibližně 11 000 vojáků. Stavba tehdy obnášela nejen vyhloubení příkopů a navršení zemních valů, ale také přemístění říčních koryt. Toky Labe a Metuje byly zregulovány, přehrazeny a jejich soutok posunut o sedm set metrů dál po proudu. Přičemž obě řečiště ještě kilometr před soutokem propojil kanál, aby tu mohl vzniknout umělý ostrov. Stavba spolykala pískovec z lomů v Dubenci, Žirči a Choustníkově Hradišti a dřevo z albrechtických, královédvorských, mosteckých a náchodských lesů.
Aby se alespoň část dřeva ušetřila, čtvrt miliarda cihel z jaroměřských cihelen byla vypálena poprvé v českých zemích na černém uhlí z radvanického uhelného revíru.
„S ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj začneme jednat o vytvoření systémové podpory pro takto významnou památku národního významu, jejíž záchrana dalece přesahuje možnosti městské samosprávy. Při jednáních bude náš kraj spolupracovat nejen s městem, ale také Ústeckým kraje, kde se nachází podobná pevnost – Terezín,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který Josefov v minulém týdnu osobně navštívil.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj, pevnostjosefov.cz